GELİNLİK AYAKKABISI NASIL SEÇİLİR?

18 Mart 2019

Hiç şüphesiz düğün günü için gelinlik kadar ayakkabılarda çok önemlidir. Ayakkabının modeli, rengi, topuk boyu derken önümüze birçok seçenek çıkar. Peki gelin ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor gelin birlikte bakalım.

1)Gelin Ayakkabını Düğün Mekanına Göre Seç

Gelin ayakkabısı alırken düğün mekanın ve mekanın zeminine uygun bir ayakkabı seçimi yapmalısınız. Şöyle ki:

*Kumsalda bir düğün yapacaksanız topuklu ayakkabılar kum zemin için uygun bir seçim olmayacaktır. Topuklu ayakkabı yerine düz gelin ayakkabısı tercih etmek daha doğru bir alternatif olacaktır.

*Kır düğünü yapacaksanız eğer çimende yüksek topuklar yürümenizde sıkıntı çıkaracaktır. Bu nedenle daha alçak topuklu ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

  

2)Ayakkabı ve Gelinlik Uyumuna Dikkat

Tabi ki en önemli kriterlerden biriside ayakkabı ve gelinliğin birbiri ile uyumu. Peki bu uyumu sağlamak için nelere dikkat edilmeli bir bakalım.

*Eğer düz bir kumaştan sade gelinlik tercih edecekseniz dantelli, taşlı veya çiçeklerle süslenmiş bir gelin ayakkabısı tercih edebilirsiniz.

*Aplikelerle ve güpürlerle süslenmiş ihtişamlı bir gelinliğe sahipseniz düz ve sade bir gelin ayakkabısı tercih etmelisiniz.


3)Ayakkabı ve Gelinliği Aynı Anda Almaya Dikkat Et

Gelinlik provaları sırasında gelinliğin boyu ayakkabının topuk boyuna göre ayarlanıyor. O yüzden :

*Gelinlik modeline seçtikten sonra ayakkabınızı da hemen ardından seçmelisiniz.

*Gelin ayakkabınızı alırken iyi düşünmeli ve öyle karar vermelisiniz. Çünkü sonrasında aynı topuk boyuna sahip ayakkabı bulmakta zorlanabilirsiniz.


4)Tek Seçenek Beyaz Ayakkabı Değil

Son yıllarda renkli gelin ayakkabıları sıklıkla kullanılmakta. Özellikle kır düğünlerinde konsepte uygun rengarenk ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

*Gelinlik beyaz olunca ayakkabıda birçok renk seçeneğiniz oluyor. İster pembe ister mavi isterseniz mor. Dilediğiniz canlı renklerden birini seçmekte özgürsünüz.

* Dikkat etmeniz gereken kısım ise ayakkabı ve gelin çiçeğinin uyumu olacaktır. Örneğin; ayakkabınız mor olacak ise morun veya pembenin tonlarını içinde bulunduran bir çiçek tercih etmelisiniz.